Valmieras 2. vidusskolā viesojas izstāde “Vairāk nekā bērnu spēles”

No 1. līdz 9. aprīlim Valmieras 2. vidusskolā viesojas izstāde “Vairāk nekā bērnu spēles”.
Holokausta upuru un varoņu memoriālā kompleksa “Jad Vašem” ceļojošā izstāde “Vairāk nekā bērnu spēles” paver logu uz bērnu pasauli katastrofas (Šoa) laikā. Rotaļlietas, spēles, radošie darbi, fotogrāfijas, fragmenti no dienasgrāmatām un poēmām stāsta par bērnu izjūtām, ļaujot nojaust, kāda bija viņu dzīve holokausta laikā.
No sešiem miljoniem ebreju, kas tika nogalināti holokaustā, apmēram pusotrs miljons bija bērni. Izdzīvojušo bērnu skaits mērāms tikai dažos tūkstošos.
Holokausts pāragri pielika punktu šo jauno cilvēku bērnībai. Tomēr viņi joprojām bija bērni – gan tie, kas tika nogalināti, gan tie, kuri izdzīvoja. Bērni bieži uzņēmās papildu pienākumus. Viņi kļuva par maizes pelnītājiem un iedrošināja savus vecākus, sniedzot tiem cerību un spēku turpināt izmisuma pārņemto ikdienas cīņu par izdzīvošanu. Tomēr ikreiz, kad vien viņiem bija iespēja būt bērniem, līdzīgi citiem – viņi spēlējās, smējās un pauda savu cerību un bailes radošajos darbos.
Šī izstāde ir stāsts par izdzīvošanu. Tajā atspoguļoti bērnu centieni visiem spēkiem turēties pie dzīvības, kā arī tieksme saglabāt bērnību un jaunību, radot ap sevi citu realitāti.
Izstādes nosaukums aizgūts no Januša Korčaka grāmatas “Dzīves likumi.” J. Korčaks bija ebreju izcelsmes poļu rakstnieks, ārsts un pedagogs. 1911. gadā Korčaks nodibināja ebreju bērnunamu Varšavā. 1940. gadā bērnunama iemītniekiem tika pavēlēts pārcelties uz Varšavas geto. 1942. gada augusta rītā vācu karavīri ieradās pēc bāreņiem un bērnunama darbiniekiem, lai transportētu viņus uz Treblinkas nāves nometni. Korčakam kā pazīstamam ārstam un rakstniekam tika piedāvāta iespēja glābties, taču viņš atteicās, sakot, ka nevar pamest savus bērnus. Korčaks devās nāvē kopā ar bērniem, cenšoties sniegt viņiem mierinājumu visgrūtākajā brīdī.

www.valmieraszinas.lv