UNESCO Starptautisko rakstpratības diena Valmieras 2.vidusskolā

Pēc UNESCO iniciatīvas 8. septembris visā pasaulē tiek atzīmēts kā Starptautiskā rakstpratības diena (International Literacy Day), atgādinot sabiedrībai, cik svarīgi ir  prast lasīt un rakstīt, kā arī uzsver pieaugušo mūžizglītības nozīmīgumu.

Visā pasaulē aptuveni 776 miljoniem pieaugušo joprojām nav pat minimālas lasīt un rakstītprasmes. Tas nozīmē, ka faktiski viens no pieciem pieaugušajiem ir analfabēts. Savukārt 75 miljoni bērnu nav iekļauti vai iekļāvušies izglītības sistēmā vai apmeklē skolu ļoti reti.

Šogad UNESCO Starptautisko rakstpratības dienu atzīmēja ar devīzi: “Lasīt un rakstītprasme un iespējas ciparu tehnoloģiju laikmetā“, uzsverot to, cik nozīmīga ir lasīt un rakstītprasme, lai līdzdarbotos, veicinātu pilsonisko apziņu un sociālo attīstību, mazinātu sociālo nevienlīdzību un bērnu mirstību pasaulē.

Šī diena tiek atzīmēta visā pasaulē, arī Valmieras 2.vidusskola aktīvi tajā iesaistījās. Visas dienas garumā skolēni rakstīja diktātus ne tikai valodu stundās, bet arī matemātikā, ķīmijā, ģeogrāfijā, mājturības, ekonomikā un dabaszinībās. Rakstpratības akcijā iesaistītie skolēni atzina, ka valoda ir instruments, ar kura palīdzību tie izsaka savas domas, analizē, mācās un projektē savu nākotni. Protams, tiek pielaistas kļūdas un pašsaprotami ir skaidrs, ka vēl ir „jāslīpē” valodas zināšanas.

Pamatskolas un vidusskolas klašu skolēni secināja, šī diena skaidri ļāva secināt, kādas lasīt un rakstpratības prasmes ir nepieciešamas, lai orientētos sociālajos tīklos un ciparu tehnoloģijās.

Tāpat arī tika analizēts, kā ciparu tehnoloģijas spēj sekmēt un veicināt lasīt un rakstpratības progresu jauniešu un pieaugušo vidū. Notika ar debates klašu stundās.

Mūsdienās UNESCO politika tiek virzīta tā, lai veidotu labvēlīgu vidi un veicinātu lasīt un rakstpratību, kas ir neatņemama mūžizglītības sastāvdaļa.

Paldies skolēniem par dalību šajā akcijā, bet skolotājiem par radošo pieeju starpdisciplināro diktātu veidošanā!

Vjačeslavs Piskunovs

Valmieras 2.vidusskolas direktora vietnieks izglītības jomā