Profesija – fizioterapeits!

Piektdien, 9.decembrī, Valmieras 2.vidusskolas 9.a, 9.b un 8.b klases skolēni klātienē sporta zālē tikās ar fizioterapeiti Lauru Rudzīti no Vidzemes rehabilitācijas centra, kas viesojās mūsu skolā, lai popularizētu savu profesiju.

Jaunieši uzzināja, ka fizioterapeits ir ārstniecības persona – funkcionālais speciālists, kas pārzina cilvēka funkcionālo ierobežojumu novērtēšanu un rehabilitācijas principus, kurš izvērtē cilvēka fizisko un funkcionālo stāvokli, analizē tā ietekmi uz cilvēka ikdienas aktivitātēm un saistību ar pašsajūtu, veic ārstēšanu, izmantojot atbilstošu diagnostiku, novērtēšanu un medicīniskās tehnoloģijas, un sniedz atzinumus, kā arī veic profesionālās izglītības darbu.

Speciāliste arī izskaidroja jauniešiem, ka fizioterapeita darbības lauks ir plašs – fizioterapeits var palīdzēt kaulu, locītavu, muskuļu saslimšanu un traumu gadījumos, nervu sistēmas saslimšanu un traumu gadījumos, galvas un muguras smadzeņu bojājuma un to komplikāciju gadījumos, sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanu gadījumos, elpošanas sistēmas saslimšanu gadījumos u.c. Tas ir darbs ar pacientiem visās vecuma grupās – ar priekšlaicīgi dzimušiem mazuļiem, pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, pusaudžiem, jauniešiem un cilvēkiem darbspējīgā vecumā, kā arī senioriem.

Fizioretapeits kopā ar pacientu izstrādā ārstēšanas plānu, izvēlas atbilstošas ārstēšanas metodes un īsteno terapijas plānu, novērš vai mazina funkcionālos ierobežojumus, samazina sāpes, uzlabo locītavu mobilitāti un stabilitāti, stiprina muskulatūru, mazina muskulatūras disbalansu, uzlabo kardiovaskulārās un respiratorās funkcijas, uzlabo līdzsvaru un koordināciju.

Skolēni saprata, ka šajā darbā neiztikt bez dabaszinību mācību priekšmetu – anatomijas, bioloģijas un ķīmijas, zināšanām un sportiskām prasmēm.

Mūsu skolēni varēja arī praktiski veikt atsevišķus muskuļu vingrinājumus un izvērtēt savu fizisko formu un izdarīt secinājumus, kā palīdzēt savam ķermenim profilaktiski.

Veselā miesā, vesels gars!

Skolēni guva arī informāciju par izglītības iestādēm Latvijā, kur var apgūt fizioterapeita profesiju pēc vidusskolas.

Paldies klases audzinātājai Līgai Priedei par sadarbību pasākuma organizēšanā un norisē.

Pedagogs karjeras konsultants Lolita Eklone