“Ciemos pie uzņēmēja!”

Piektdien, 7.oktobrī, 8.klašu skolēni devās mācību ekskursijā “Ciemos pie uzņēmēja!”, īstenojot starppriekšmeta saikni sociālajās zinībās un karjeras izglītībā.

Ekskursijā 8.klašu skolēni apmeklēja tuvākajā apkārtnē esošos uzņēmējus,  lai iegūtu praktisku pieredzi uzņēmējdarbības uzsākšanā, iepazītos ar izmantojamām tehnoloģijām konkrētā uzņēmumā un ieklausītos veiksmīgu uzņēmēju pieredzes stāstus.

8.a klases skolēni ciemojās pie Valmierā ļoti populāra individuālā uzņēmēja Eduarda Kovtuna- viena no retajiem vīriešiem skroderiem Latvijā.

Eduards Kovtuns  nav vienkārši apģērbu šuvējs, bet modelētājs, kurš izprot cilvēku un viņam atbilstošo stilu. Jo īpaši dāmu stilu. Varbūt tieši tādēļ pie šī skrodera veidojas rindas vairāku mēnešu garumā. Šobrīd uzņēmējs ir uzsācis papildus biznesu, radījis estētiski skaistu interjera vidi, vietu dažādiem pasākumiem un svinībām plašā pašizveidotā siltumnīcā. Veiksmīgais uzņēmējs pastāstīja par savu pieredzi no profesijas apguves līdz savam biznesam.Sarunas laikā uzņēmējs atklāja, ka viņam attīsts ieradums atbildīgi izmantot resursus (ieguldītais darbs, laiks, materiāls), izvērtējot roku darba vai rūpnieciski radītu risinājumu lietderību un izvēloties piemērotāko mērķim.Viņš atklāja, ka pasākumu vietas izveidē,viņš izvēlējies daudz ko izdarīt pats ar saviem spēkiem, kopā ar savu atbalsta grupu, iedvesmu smeļoties digitālā vidē.

Savukārt, 8. b klases skolēni apmeklēja Valmierā populāru  uzņēmumu “La Pizza Veloce”, kurā tikās ar uzņēmuma īpašniekiem.

Skolēni uzzināja, kā īpašnieki – uzņēmīga ģimene no Smiltenes,uzsāka savu uzņēmējdarbību, par dažādiem posmiem ceļā uz savu uzņēmumu, kā no idejas var nonākt līdz savam uzņēmumam, kādas uzņēmējspējas nepieciešamas, lai īstenotu savas idejas dzīvē.

Skolēni arī noskaidroja dažādu teorētisko  jēdzienu būtību reālā uzņēmējdarbības vidē, piemēram, par ražošanas resursiem, uzņēmējdarbības formu, konkurenci, finansējuma gūšanu, reklāmu, internetveikalu un citiem jautājumiem.

Nobeigumā, katram skolēnam individuāli  ir jāizvērtē savs personisko dotību, īpašību, zināšanu un prasmju  potenciāls,kas nepieciešams, lai veiktu komercdarbību- uzņēmējdarbību, lai apdomīgi izvēlētos tikai sev piemērotāko karjeru.

Paldies par sadarbību  sociālo zinību skolotājai Līgai Priedei.

Pedagogs karjeras konsultants Lolita Eklone