“Slāvu svētki Valmieras 2. vidusskolā”

Piektdien, 13.oktobrī Valmieras 2. vidusskolā notika nevalstiskās organizācijas “SVS atbalsta fonds” projekts “Slāvu svētki Valmieras 2. vidusskolā”.
Projekta mērķis – veicināt starpkultūru dialogu un dažādu kultūru izpratni, informējot jauniešus par mazākumtautību kultūrām un kultūras mantojumu, sekmējot krievu valodas un kultūras popularizēšanu mazākumtautību un latviešu iedzīvotāju vidū, veicinot tautību mijiedarbību un savstarpēju toleranci.
Projekta ideja bija organizēt slāvu tautu tradicionālo pasākumu POKROV. Pokrov jeb Miķeļi ir slāvu un latviešu rudens saulgrieži un gada auglīgā laika pavadīšanas svētki. Pokrov jeb Miķeļi krievu un latvju dainās saukti par labo un bagāto vīru, arī par maizes tēvu, un bija saistīti ar rudens ražas novākšanu.
Folklorā Miķeļi nozīmē pēdējo pļaujas dienu, kad ar maģiskiem rituāliem mēģināja nodrošināt veiksmi nākamajam gadam, iegūstot svētību un ražību.
Mūsdienās Miķeļdiena bērna acīm ir ražas svētki un gadatirgus. Mūsu skolas skolēni kopā ar vecākiem gatavoja dažādus interesantus darbus no rudens veltēm, kurus vēlāk izstādīja izstādē “Rudentiņš bagāts vīrs!”
Projekta ietvaros tika atklāta zīmējumu izstāde “Es LV!”. Konkursā piedalījās ap 90 skolēnu darbi no Valmieras un apkaimes izglītības iestādēm. Konkursa tēma tika izraudzīta, gatavojoties Latvijas simtgadei, „Latvijas zemes brīnumi”. Šos radošos darbus vērtēja Valmieras JC “VINDA” direktore Sanita Loze un TDA “Gauja” vidējās paaudzes deju kolektīva vadītājs Artis Mellups.
Paldies visiem audzēkņiem par iesniegtajiem darbiem, īpaši: Valmieras Pārgaujas sākumskolas skolniecei Annijai Akmentiņai, Strenču novada vidusskolas Sedas filiāles patrīcijai Brjuņinai un Dmitrijam Jakovļevam, kā arī Valmieras 2.vidusskolas skolēniem Ksenijai Šinkunai, Anastasijai Tihomirvai, Daniila, Cepeļevam, Vladislavam Milovidovam, Elisei Sokolovai, Veronikai Palejai, Ņikitam Morozovam.
Gadskārtu ieražu svētki mājo labības laukā, kalnā, pļavā un silā… Kā arī Valmieras 2. vidusskolā. Gadskārtu ieražu svētki – Slāvu svētki. Pasākumā visi interesenti, īpaši bērni ar vecākiem, tika laipni aicināti līksmi pavadīt vasaru un sagaidīt ilgi gaidīto rudeni, klausoties jautras tautasdziesmas, dziedot un dejojot līdzi, piedaloties rotaļās, uzzinot arī par svētku tradicionālo norisi senajos laikos, degustējot putras un piedaloties tirdziņā. Paldies Valmieras 2. vidusskolas saimei, PII EZĪTIS, Strenču novada vidusskolas Sedas filiālei par dalību pasākumā!
Projektu “Slāvu svētki Valmieras 2. vidusskolā” finansiāli atbalstīja Valmieras novada fonds, Kultūras ministrijas izsludinātā projektu konkursa “Mazākumtautību iniciatīvas Vidzemē 2017” ietvaros.

Vjačeslavs Piskunovs
Projekta “Slāvu svētki Valmieras 2. vidusskolā” koordinators
Nevalstiskā organizācija „SVS atbalsta fonds”